Projektowanie ogrodów - systemy nawadniania, chodniki, trawniki

Każdy właściciel ogrodu powinien zadbać o kilka ważnych kwestii. Tylko w ten sposób zapewni sobie ogród, który będzie stanowił przyjemne miejsce wypoczynku, a jednocześnie będzie zachwycał swoimi walorami estetycznymi.

Podstawa to staranne zaprojektowanie ogrodu. Nie warto zdawać się w tym przypadku na przypadek, czy spontaniczność. Dobry projekt ogrodu to połowa sukcesu. Nawet zwykłe trawniki zyskają dzięki jego sporządzeniu. Jeśli nie jesteśmy w stanie sporządzić go samodzielnie, warto poprosić o pomoc specjalistów.

Projekt powinien uwzględniać naturalne ukształtowanie terenu i położenie stałych elementów, na których lokalizację nie mamy wpływu. W ten sposób łatwiej będzie nam zaplanować ogród tak, by jak najbardziej ograniczyć prace związane z jego aranżacją.

Opracowując projekt ogrodu, powinniśmy zdecydować też, w jaki sposób będziemy go nawadniać. Możliwości jest całe mnóstwo, jednak zdecydowanie najpraktyczniejsze są systemy nawadniania. Taka forma podlewania ogrodu wymaga uwzględnienia w projekcie. W przeciwnym razie będziemy musieli rozkopywać swoje świeżo założone trawniki, zaraz po ich ukończeniu.

Kolejny ważny element, który obowiązkowo należy uwzględnić w projekcie to układ chodników. To jedne z najbardziej stałych elementów w każdym ogrodzie. Pomiędzy nie wkomponowuje się trawniki i rabaty. Umieszczenie chodników w projekcie jest szczególnie ważne, jeśli chcemy je wybetonować lub zalać asfaltem.

Opracowanie projektu ogrodu może uchronić nas przed wieloma poważnymi błędami. Oszczędzi nam też mnóstwo nerwów i pracy. Zamiast więc wybierać się od razu na zakupy, czy zaczynać wysiewanie nasion, dobrze jest spokojnie usiąść i przemyśleć wszystkie wymienione wyżej kwestie. W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest też skontaktować się ze specjalistą.